Automotive Test Scope ATS5004DW WiFi oscilloscope
High performance lab scope for the automotive technician
Price:  2,596.00
Key specifications
  • Differential inputs
  • 12, 14, 16 bit resolution, 0.3 % DC accuracy
  • Up to 50 MSa/s sampling, 50 MHz bandwidth
  • 128 kpoints memory per channel
Full specifications Manual Request info
Order code: ATS5004DW
EAN: 7423624548537
Price: 2,596.00
WiFi connected
  • no interface cables required as it uses WiFi to connect to the computer
LAN connected
LAN
USB connected
USB
View all ways to connect
Rugged industrial design
WiFiScope Front sideview
Differential inputs
Read more about differential measuring
Diff input
Connection test
Read more about connection test
SafeGround
Resistance measurement
Read more about resistance measurement
Potmeter testing
Fully supported by ATIS
Read more about ATIS
ATIS Main window
Automotive Test Scope ATS5004DW specifications
Acquisition system
Number of input channels4 analog
Ch1, Ch2, Ch3, Ch4Isolated female BNC
TypeDifferential
ResolutionUser selectable in software
Native12 bit
Enhanced14, 16 bit
Accuracy0.3 % of full scale ± 1 LSB
Ranges (Full scale)±200 mV
±400 mV
±800 mV
±2 V
±4 V
±8 V
±20 V
±40 V
±80 V
CouplingAC/DC
Impedance2 MΩ / 40 pF
Noise (in 200 mV range)135 µVrms
Maximum input voltage (in all ranges)±200 V (DC + AC peak < 10 kHz)
with 1:10 attenuator ±300 V (DC + AC peak < 10 kHz)
Maximum Common Mode voltage200 mV to 800 mV ranges : 2 V
2 V to 8 V ranges : 20 V
20 V to 80 V ranges : 200 V
Common Mode Rejection Ratio-48 dB
Bandwidth (-3dB)DC to 50 MHz maximum
AC coupling cut off frequency (-3dB)1 Hz
Channel Isolation500 V
Channel Separation-80 dB
SureConnect
Maximum voltage on connection200 V (DC + AC peak < 10 kHz)
Resistance measurement
Ranges (Full scale)100 Ω
200 Ω
500 Ω
1 kΩ
2 kΩ
5 kΩ
10 kΩ
20 kΩ
50 kΩ
100 kΩ
200 kΩ
500 kΩ
1 MΩ
2 MΩ
Accuracy3%
Response time (to 95%)< 5 ms
Maximum sampling (on all channels simultaneously)12 bit14 bit16 bit
Scope mode (block)50 MSa/s3.125 MSa/s195.3 kSa/s
Streaming mode500 kSa/s480.8 kSa/s195.3 kSa/s
Sampling clock source
InternalQuartz
Accuracy±0.01 %
Stability±100 ppm over -40 °C to +85 °C
Time base aging±5 ppm/year
ExternalOn extension connector
Voltage3.3 V TTL, 5 V TTL tolerant
Frequency range95 MHz to 105 MHz
Memory128 KSamples per channel
Trigger Only available in scope/block mode, not in streaming mode
SystemDigital, 2 levels
SourceCH1, CH2, CH3, CH4, OR, digital external
Trigger modesRising edge, Falling edge
Inside window, Outside window
Level adjustment0 to 100 % of full scale
Hysteresis adjustment0 to 100 % of full scale
Resolution0.025 % (12 bits)
Pre trigger0 to 131071 samples, 1 sample resolution
Post trigger0 to 131071 samples, 1 sample resolution
Trigger hold-off0 to 1048576 Samples, 1 sample resolution
Digital external trigger
InputExtension connector
Range0 to 3.3 V (5 V max)
CouplingDC
Interface
Interface
USB2.0 High Speed (480 Mbit/s)
Network1 Gbps
WiFi802.11
Power Requirements
PowerFrom USB, external input or built-in battery
Consumption12 VDC 2 A max
External powerFrom power adapter
Internal batteryLi-ion
Capacity7000 mAh, 3.7 V
Weight160 g
Physical
Instrument
Height44 mm (1.7 inch)
Length187 mm (6.7 inch)
Width215 mm (5.2 inch)
Weight791 g (27.9 ounce)
I/O connectors
Channel 1...4Isolated BNC, female
LANRJ45 socket
USBUSB 3.0 type B Super Speed socket
Extension connectorD-sub 25 pins female
Power3.5 mm power socket
System Requirements
PC I/O connectionUSB 2.0, USB 3.0 or USB 3.1
RJ45
WiFi
Operating SystemWindows 10 / 11, 64 bits
Linux (via own software using the libtiepie-hw SDK)
Operating Environment
 Ambient temperatureRelative humidity
Operating (with charging)20°C to 25°C for rated accuracy
(10°C to 30°C without specifications)
10 % to 90 %, non condensing
Operating (without charging)20°C to 25°C for rated accuracy
(10°C to 35°C without specifications)
10 % to 90 %, non condensing
Only charging0°C to 35°C10 % to 90 %, non condensing
Storage0°C to 35°C5 % to 95 %, non condensing